TLI Cycling officials, registered event organisers and registered club officials Login here.

Latest Rankings


Points

Points are awarded to the first 3 in each age category in events throughout the year. 3 points for 1st, 2 points for 2nd and 1 point for 3rd. Points are calculated from the results that organisers enter after their event. Therefore if you think that your points tally is incorrect - get on to the organiser to make sure the results have been entered into our 'Race Results' section!


Leading Members In Each Age Category
Rank Name Club Total

Category YE
1Lottie LissamanNewark Castle Cycling Club3
2Lauren OldfieldRedditch Road & Path CC2
3Jet ToitBolsover & District Cycling Club1
Category YD
1Daniel CosgroveSouthport Cycling Club3
2Jude Du ToitBolsover & District Cycling Club2
3George CooperBolsover & District Cycling Club1
Category YC
1Matthew BrennanStockton Wheelers Cycling Club3
2Finley BassThe MI Racing Academy2
3Ioan OldfieldMarsh Tracks Race Team1
Category YB
=1Joshua GiddingsThe Mi Racing Academy3
=1Jack ChristianTeam RL360 Isle Of Man3
3Jack BroughThe MI Racing Academy2
4Lachlan HackerNorth Cheshire Clarion CC1
Category YA
1Joseph LawGreen Jersey RT5
=2Tosh TeareTeam RL360 Isle Of Man3
=2Matthew StokoeMedway Velo Club3
=2Joe WilsonBrother NRG Driverplan Pro Cycling3
=2George Mills KeelingWolverhampton Wheelers CC3
6Amelia SharpeTeam RL360 Isle Of Man2
7Charlie PaigeGreen Jersey RT1
Category J
1William DraperTeam RL360 Isle Of Man8
=2Jimmy BostockEquiom IOM Junior Cycling Team6
=2Aaron PrestonBrother NRG Driverplan Pro Cycling6
=2Simon PriceGraham Weigh RT/Deeside Olympic6
=2Cameron HurstColchester Rovers CC 6
6William CorbettBrother NRG Driverplan Pro Cycling5
=7Aaron Chambers SmithBolsover & District Cycling Club4
=7Jake BarnesManx Viking Wheelers CC 4
=9Daniel ParishCrewe Clarion Wheelers3
=9Adam KellyManx Viking Wheelers CC 3
=9Matthew DobbingBrother NRG Driverplan Pro Cycling3
=9Benjamin ChristianEquiom IOM Junior Cycling Team3
=9Cavan WalkerClifton Cycling Club3
=9Louis Thomas MessengerMacclesfield Wheelers Cycling Club3
=15Ted Kane 2
=15Sam WalshamBike Box Alan/Envelopemaster2
=15Charlie FisherNewport Shropshire CC2
=15George HigginsBirkenhead North End CC2
=15Ross TurnerAdept Precision RT/NE Healthcare2
=15Lucas MudieEquiom IOM Junior Cycling Team2
=21Harry CainEquiom IOM Junior Cycling Team1
=21Luke HindThe MI Racing Academy1
Category S
=1Matthew LuntSurface Design Racing8
=1Marc HeustonLJMU Cycling Team8
=3Jack SedgwickAPI-Metrow6
=3Andrew JonesManx Viking Wheelers CC 6
=5Jack ReesBrother NRG Driverplan Pro Cycling5
=5Cole DrewsTeam Wheelguru5
=5James SamuelCrest CC5
=8Ryan PikeOnimpex Bioracer Racing Team4
=8Adam PinderAdept Precision RT/NE Healthcare4
=10Ben Hetherington 3
=10Jim MarshallManx MTB Enduro3
=10Matthew CartlidgeKuota-Spinergy-GSG3
=10Jack StephensonOut Of The Saddle CC3
=10Will CordenMammoth Lifestyle Racing Team3
=10Lee GaleManx Mountain Bike Club3
=10Liam FennerBraintree Velo CRC3
=10Henry JohnsonSpeedflex Race Team3
=10Benjamin BrownLJMU Cycling Team3
=10David GriffithsPro Vision Scotland3
=10Joe BrennanPro Vision Clothing RC3
=10Sam TreanorManx Viking Wheelers CC 3
=10Nick CorlettManx Mountain Bike Club3
=10Ralf Hodgson 3
=10Paul VriendDulwich Paragon CC 3
=25Ralf HodgsonMTS-Rapid Engineering NE2
=25Warwick SandersonManx Viking Wheelers CC 2
=25Alex RockwellManx Mountain Bike Club2
=25Thomas GreenMacclesfield Wheelers Cycling Club2
=25Simon RobinsonHerts Rouleur Racing Club2
=25Jack WilliamsEnergy Cycling Club/Clwb Beicio Egni2
=25Richie Kilip 2
=25Matthew DraperManx Road Club Team Manx Telecom2
=25Chris KneenManx Mountain Bike Club2
=25Luke JohnstoneFalkirk Bicycle Club2
=25Nathan DraperManx Road Club Team Manx Telecom2
=25Josh YatesMammoth Lifestyle Racing Team2
=25Andrew WhiteleyLangsett Cycles Race Team2
=38James LongManx MTB Enduro1
=38David RadcliffeManx Viking Wheelers CC 1
=38Matthew LookerManx Viking Wheelers CC 1
=38Michael StimsonMaillot Noir1
=38Alex SimmonsPro Vision Clothing RC1
=38James Hill2M Racing Club1
Category M
1Steven FidlerSurface Design Racing9
=2Paul LallyOnimpex Bioracer Racing Team7
=2Matt Langridge 7
4Rick KingPatron6
=5Adam SwalesManx Road Club Team Manx Telecom5
=5Craig NichollsAPI-Metrow5
=7Martin HillmanVelo M Cycling Club3
=7Vincent ChristanEast London Velo3
=7Joel NewmanManx Mountain Bike Club3
=7Nigel Beatie 3
=7Matthew KiplingMTS-Rapid Engineering NE3
=7Darran LeadleyManx Mountain Bike Club3
=7Robert MitchellOut Of The Saddle CC3
=7Daniel CurtisManx Mountain Bike Club3
=7Gavin ShirleyDooley's Cycles RT3
=7Paul GibsonWarrington Road Club3
=7Ben TrotterMacclesfield Wheelers Cycling Club3
=7Ben PalmerSurface Design Racing3
=7Ben LockeMaldon & District CC 3
=7Andy Bass 3
=21Nick RowlandAdept Precision RT/NE Healthcare2
=21John WoytonPro Cycle Hire UK Racing Team2
=21Darren MurphyManx Viking Wheelers CC 2
=21Leslie CorranManx Mountain Bike Club2
=21Daniel SmithTs Racing Team-Otr2
=21Dan StephensonOut Of The Saddle CC2
=21Christopher HeseltonManx Road Club Team Manx Telecom2
=21Ian CowenTS Racing Team-OTR2
=21Thomas BeasleyEast London Velo2
=21Robin ArnoldManx MTB Enduro2
=31Elliot BaxterManx Viking Wheelers CC 1
=31Craig Ritchie 1
=31Simon KeenCrest CC1
=31Dean Higham 1
=31Dean Highan 1
=31Simon FarrellHerts Rouleur Racing Club1
=31James O Reilly 1
=31John RigbyVCUK VeloChampion Racing Team1
=31Aaron LivseyManx Road Club Team Manx Telecom1
=31Peter MoyerManx Road Club Team Manx Telecom1
=31Mathew Barrowcliffe 1
Category A
1Mark HassallSurface Design Racing13
2Chris SpencerOnimpex Bioracer Racing Team12
3Trevor KirkwoodManx Road Club Team Manx Telecom6
=4Simon SkillicornManx Viking Wheelers CC 5
=4Eduardo GomesBishops Stortford CC5
=4Brad Lamb 5
=4Stephen AirPrima Team Racing5
=4Tony GreenhalghOnimpex Bio Racer Racing Team5
9Michael GlynnWills Wheels Cycling Club4
=10Christopher QuinOnimpex Bioracer Racing Team3
=10Adam WelchFietsen Tempo3
=10Paul BuchananManx Mountain Bike Club3
=10Tim WorthingtonHorwich Cycling Club3
=10Rob SorbyManx Viking Wheelers CC 3
=10Rob CarterTS Racing Team-OTR3
=10John Roberts 3
=10Nigel TebayManx Viking Wheelers CC 3
=10Mark SkillingCarrick Cycle Club3
=10Gary McManusManx Road Club Team Manx Telecom3
=20Martin HallManx Viking Wheelers CC 2
=20Keith JonesBikmo Cycle Insurance2
=20Gordon MurdochIcarus Racing Club2
=20David AtkinsonBnb Pro Cycling2
=20Lee Batty 2
=20Ross MillerSecret-Training.cc2
=20Andrew CursonCleveland Wheelers Cycling Club2
=20Stephen TalbotPro Vision Clothing RC2
=28James Taylor 1
=28Jeff PlowmanManx Mountain Bike Club1
=28Marcus SmithCleveland Wheelers Cycling Club1
=28Mark DixStone Wheelers Cycling Club1
=28Andy HurstVC Revolution1
=28Christopher PetchInfinity Cycles Race Team1
=28Matthew EllisWeaver Valley Cycling Club1
=28Mike CloughManx Viking Wheelers CC 1
=28Spencer StratfordHerts Rouleur Racing Club1
=28Rob Watson 1
Category B
1Andrew TurnerElement Cycling Team9
=2Jim DuffyWeaver Valley Cycling Club7
=2Simon BridgeManchester Bicycle Club7
=4Tony RyanChester Road Club6
=4Andrew RocheEllan Vannin CC/Appleby6
=4Trevor FinnPrima Team Racing6
=4Frank MontagueTS Racing Team-OTR6
=4Gianni EpifaniManx Viking Wheelers CC 6
=9Andrew PrinceStafford Road Club5
=9Douglas AllenVelo Schils-Interbike RT5
=11Paul SpiceleyGlendene CC4
=11Mark HarrisonManx Mountain Bike Club4
=11Adrian ShimminEllan Vannin CC/Appleby4
=14Paul VannVictoria CC3
=14Ian KellyManx Mountain Bike Club3
=14Gregor SharpHawick Cycling Club3
=14Eleanor DaviesManx Viking Wheelers CC 3
=14Johnny GalbraithLoaghtan Loaded MTB3
=14Shaun TysonAdept Precision RT/NE Healthcare3
=14Antony WallisCiclos Uno3
=14Andy BennettOnimpex Bioracer Racing Team3
=14Steve LeeTeam Wheelguru3
=14Allan Wailoo7 Hills Cycling Club3
=14Gary ScottOnimpex Bioracer Racing Team3
=25Martin LefleyBella In Sella Racing2
=25Ian ShillingManx Road Club Team Manx Telecom2
=25Jason FinchFord CC2
=25Andrew YeomanMetropolitan Police CC2
=25John FiddiesTeam Lusso2
=25Paul ThursfieldAPI-Metrow2
=25Robert FowlerRutland Cycling Club2
=25Paul Watterson 2
=25Paul LawsonPrima Team Racing2
=25Stephen StonemanBott Cycle Team2
=35David Cole 1
=35Richard BarnettPro Vision Clothing RC1
=35Guy HattonManx Road Club Team Manx Telecom1
=35Paul VannVictoria/Ciclos Uno.com/CC1
=35Chloe Quilliam 1
=35Jonathan KellyManx Viking Wheelers CC 1
=35Nicholas WhitleyChester Road Club1
=35Steve Robinson 1
Category C
1Andy BennettOnimpex Bioracer Racing Team13
=2John CrookLiverpool Mercury (Dolan) CC8
=2Robin ParkerEast Grinstead CC8
=2Martin BreareyTS Racing Team-OTR8
5David KentSt Helens Cycle Racing Club7
6Bruce HodgesAPI-Metrow6
=7Richard FletcherEllan Vannin CC/Appleby5
=7Gary JohnstonManx Road Club Team Manx Telecom5
=9Richard StokoeMedway Velo Club4
=9Kathryn PriestManx Viking Wheelers CC 4
=11Mark JohnsonYorkshire Road Club3
=11Michael Gilby 3
=11Graeme CurrieRock To Roll Cycles CC3
=11Mike TwelvesTeam Jewson MI Racing3
=11Chris TierneyManx Mountain Bike Club3
=11Juan KinleyManx Road Club Team Manx Telecom3
=11Mark HammersleyTeam Wheelguru3
=11Spencer Nash 3
=11Robert CormodeManx Mountain Bike Club3
=11Simon DeplitchTeam Chronomaster3
=21James ConwayMetropolitan Police CC2
=21Andrew WatsonFerryhill Wheelers CC2
=21David FoxWarrington Road Club2
=21David Moore 2
=21Gary TaylorFerryhill Wheelers CC2
=21Guy WiltcherManx Road Club Team Manx Telecom2
=21Stephanie ClaytonMammoth Lifestyle Racing Team2
=21William TurnerFalkirk Bicycle Club2
=21Phil FallowsManx MTB Enduro2
=30Nick Vriend 1
=30David James RadcliffeManx Road Club Team Manx Telecom1
=30Dave Reily 1
=30Antonius Wubben 1
=30Simon BillsBici-Pazzo Rt1
=30Stephen Blaney-GreenTeam Kuota/Spinergy/Gsg1
=30Tony LoweTeam ASL-Bolton1
=30Steven CartwrightGraham Weigh RT/Deeside Olympic1
=30Paul CubbonManx Road Club Team Manx Telecom1
Category D
1Roy HolmesBott Cycle Team12
2Steve DaviesOnimpex Bioracer Racing Team11
3Martin HopkinsonFietsen Tempo8
=4Graham StigantEllan Vannin CC/Appleby6
=4Carolyn BrownManx Viking Wheelers CC 6
=6Nick GilesFibrax Wrexham Roads Club5
=6Colin BellCycleways-SG Petch5
=6John MooreManchester Bicycle Club5
=6Ian ArchibaldJohnstone Wheelers CC5
=6Graham BalshawTeam ASL-Bolton5
=11Conor MurphyVictoria/Ciclos Uno.Com/Cc4
=11Tony JenkinsManx Road Club Team Manx Telecom4
=11David ClarkRichmond Cycling Club4
=14Keith Jones (gwrt)Graham Weigh RT/Deeside Olympic3
=14Craig StevensCiclos Uno3
=14Gary ByfordWalden Velo3
=14Michael Shipside 3
=14Peter GageManx Road Club Team Manx Telecom3
=14Colin WhitewayManx Road Club Team Manx Telecom3
=20Julien Corlett 2
=20Steven LookerManx Road Club Team Manx Telecom2
=20Peter GottliebGlendene CC2
=20Dave BoakesChelmer CC2
=20Derek McMillanSt Christophers CC2
=20John CosgroveOnimpex Bioracer Racing Team2
=26Rob PyeGreen jersey racing Team1
=26Geoff RawlinsonSt Helens Cycle Racing Club1
=26Harry BoardGlendene CC1
=26Stephen JonesAudlem Cycling Club1
=26Ian PollardCotswold Veldrijden1
=26Roger Meads 1
=26Rob Pye 1
=26Paul MannSolihull Cycling Club1
Category E
1Stephen WilkinsonTeam Wheelguru21
2Steve JolleyOnimpex Bioracer Racing Team11
3Sally WalkerManx Viking Wheelers CC 9
4Donna DaleWalden Velo6
5Tony VarleyEllan Vannin CC/Appleby5
=6Ken JonesOnimpex Bioracer Racing Team4
=6Ray PughLiverpool Mercury (Dolan) CC4
=6Graham LomaxWigan Wheelers Cycling Club4
=9Tony ReesBrother NRG Driverplan Pro Cycling3
=9Graham Huges 3
=11Stephen CostelloAbbotsford Park Road Club2
=11Raymond RicksVelo Schils-Interbike RT2
=11David CumingGraham Weigh RT/Deeside Olympic2
=14Gordon WallaceGraham Weigh RT/Deeside Olympic1
=14James Rutherford 1
=14Neil BradleyMaldon & District CC 1
=14Paul MasonAudlem Cycling Club1
Category F
1Alan ForresterGraham Weigh RT/Deeside Olympic9
2Malcolm FraserTeam Lusso5
=3Sue McIntyreWalden Velo3
=3Nigel HarropSeamons Cycling Club3
=3Kenneth CorbettWakefield CC3
=3Gordon SmithGraham Weigh RT/Deeside Olympic3
=7Phil BrattonVC Ventoux2
=7Ken BradburyWyre Forest CRC2
=9David HighamMacclesfield Wheelers Cycling Club1
=9Alistair CameronChevin Cycles.Com Trek1
Category G
1David TompkinsCiclos Uno9
2Richard BoothHartlepool Cycling Club3
=3Tim Elsdale 2
=3David PrinceCrewe Clarion Wheelers2
Category H
=1Jeanette DegiorgioCrest Cycling Club3
=1Clive WalmsleyBirkenhead North End CC3